Pola to aplikacja mobilna, którza została stworzona przez Klub Jagielloński. Można ją pobrać za darmo ze sklepów Google Play, Windows Store  oraz iTunes. Za jej pomocą możemy w bardzo prosty sprawdzić pochodzenie produktów, które znajdujemy na sklepowych półkach.

 

Pola aplikacja mobilnaWydaje się, że mamy już za sobą okres zachłyśnięcia się zagranicznymi produktami. Wiele osób zdaje sobię sprawę, z tego że Polska stała się ogromnym rynkiem zbytu dla zachodnich korporacji, które bardzo często wykorzystują nas, unikając płacania podatków oraz transferując swoje zyski poza granice kraju.

 

Pola pozwala w bardzo łatwy sposób odnaleźć polskie produkty. Dzięki niej możemy odnaleźć lokalne produkty, dowiedzieć się gdzie zostały wyprodukowane, przekonać się jaka firma stoi za daną marką oraz jaki jest udział polskiego kapitału w strukturze właścicielskiej producenta.

 

Pola wykorzystuje wbudowany w urządzenie mobilne aparat fotograficzny i za jego pomocą skanuje kod kreskowy. Po jego uchwyceniu program połączy się z bazą danych i oceni produkt od 0-100.

 

 

 Pierwsze 35 punktów przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Dalsze 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a kolejne 30, o ile produkuje w naszym kraju. Dalsze 15 punktów zależy od tego, czy zatrudnia w naszym kraju w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów.

 

 

IMG_0628Aplikację Pola odkryłem przypadkiem. Nie do końca pamiętam w jakich okolicznościach, jednak bardzo się cieszę, że się o niej dowiedziałem i regularnie jej używam!

 

Pod względem wykonania Pola prezentuje się bardzo dobrze oraz, co najważniejsze, jest bardzo łatwa w użyciu. Dzięki niej możemy dokonywać w pełni świadomych zakupów. Jeśli zależy nam na wspieraniu lokalnych produktów oraz rodzimego rynku, Pola będzie dla nas wielką pomocą!

 

Moim zdaniem Klubowi Jagiellońskiemu należą się ogromne brawa za pomysł oraz stworzenie Poli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Całość kodu źródłowego Poli można znaleźć na GitHubie na koncie Klubu Jagiellońskiego – https://github.com/KlubJagiellonski .

Strona domowa Poli – https://www.pola-app.pl/Author

Mam na imię Tomek. Moja przygoda z komputerami zaczęła się wiele lat temu od Commodore Plus/4, przywiezionego z RFN. Później posiadałem C64, Amigę 600, Amigę 1200, Amigę BVision PPC. W chwili obecnej posiadam blaszaka, GBA, NDS,3DS i magiczne urządzenie o nazwie Open Pandora.

1 Comment

Write A Comment

Pin It