Pomimo upływu czasu, gry logiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju tytułów jest Sokoban. Zasady tej gry są bardzo proste. W dużym skrócie, kierujemy w niej postacią magazyniera, którego zadaniem jest takie przesuwanie skrzyń, aby utworzyły one konkretny wzór. Brzmi to wszystko bardzo łatwo, jednak gra wymaga sporo główkowania i potrafi wciągnąć na długie godziny.
Wszyscy miłośnicy gier logicznych na pewno z ogromną radością przyjmą ukazanie się na Amigę gry Total Pattern, bazującej na idei Sokobana.
Narodziła się ona na portalu ppa.pl a jej głównym twórcą jest djpiotrs. Wczesna wersja wzięła udział w GameDev compo na Retrokomp/Loaderror 2015 party i zajęła dwunaste miejsce. Po imprezie do djpiotrsa dołączyli Selur oraz Andrzej Drozd i w taki sposób narodził się Digital Team. Jako że miałem przyjmność przyglądać się, w jaki sposób gra się rozwija oraz ewoluuje, tym bardziej kibicowałem jej twórcom i czekałem na ukazanie się pełnej wersji. Dla porównania, tak wyglądała jedna z plansz na początku prac:
Total Pattern nie tylko bazuje na idei Sokobana, lecz również twórczo ją rozwija. Naszym zadaniem jest ułożenie klocków we wzór wyświetlany po prawej stronie ekranu. Bloki przesuwają się jednak nie o jedno pole, lecz aż do momentu, gdy napotkają opór, bądź to ścianę, bądź to inny klocek. Podnosi to poziom trudności i sprawia, że trzeba się czasami sporo nagłówkować. Autorzy stworzyli dla nas 20 poziomów, co wydaje się liczbą niestety dość małą. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie edytora, umożliwiających graczom tworzenie własnych poziomów. Miejmy nadzieję, że autorzy to rozważą, ponieważ w bardzo dużym stopniu zwiększyłoby to grywalność Total Pattern.
Główne menu gry jest dość spartańskie, zarazem jednak wystaczająco funkcjonalne. Najważniejszą opcją jest możliwość wyłącznia muzyki lub zmiany jej na efekty dźwiękowe. Od gry logicznej nie oczekiwałbym graficznych fajerwerków, tak więc trudno jest się do czegoś przyczepić. Menu obsługujemy za pomocą myszki, jednak sama gra robi korzysta z joysticka.
Początkowo sterowanie może sprawiać problemy, jednak można się do niego przyzwyczaić. Bardzo dobrym rozwiązaniem są strzałki w lazurowych kołach, pokazujące, w którą stronę przesunie się blok. W najnowszej wersji wprowadzone zostało kolejne usprawnienie, mianowicie możliwość sterowania za pomocą klawiatury (strzałki kursora oraz klawisz Z – Fire).
W panelu po prawej stronie widzimy zaś nasz wynik, liczbę żyć, nazywanych tu szansami oraz pozostałą liczbę ruchów.
Moim zdaniem gra jest trudna, głównie ze względu na wspomnianą wcześniej niewielką liczba możliwych posunięć. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zróżnicowanych poziomów trudności, określających liczbę dostępnych posunięć lub możliwość rozpoczęcia poziomu od początku. Wielokrotnie zdarzyło mi się, że zrobiłem głupi ruch i przez to zablokowałem sobie możliwość ukończenia planszy. Naturalnym odruchem byłoby rozpoczęcie planszy od początku, jednak skoro nie ma takiej opcji, musiałem przesuwać bloki aż do wyczerpania dostępnych ruchów.
Pod względem graficznym Total Pattern prezentuje się dobrze. Wszystkie elementy są duże, czytelne oraz porządnie narysowane. Nie ma tu żadnych rozpraszających dodatków, co również zasługuje na uznanie, ponieważ bardzo często zdarzają się próby zamaskowania bardzo niskiej grywalności poprzez oprawę audio-wizualną. Warto nadmienić, że grafika jest dziełem Selura:)
Za muzykę oraz efekty dźwiękowe odpowiedzialny jest Andrzej Drozd. Należą mu się duże brawa, ponieważ stoją one na wysokim poziomie.
Kod to dzieło djpiotrsa. Przez pewiem czas zastanawiałem się, w jakis sposób wyrazić moje zdanie o Total Patterm. Wydaje mi się, że najlepsze będzie takie. Gdybym nie wiedział, że Total Pattern został napisany w Amosie, nigdy bym nie zgadł:) To chyba wystarczająca rekomendacja dla tej gry.
Po ukończeniu poziomu, w zależności od liczby wykorzystanych ruchów zostaną nam przyznane punkty. Myślę, ża dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w Total Pattern systemu kodów, który umożliwiałby rozpoczęcię gry od dowolnego poziomu, jednak z zerową punktacją.
Total Pattern został napisany w Amosie. Mimo, że ten język programowania swego czasu nie cieszył się dobrą opinią, co ostatnimi czasy nieco się zmieniło, Total Pattern działa bardzo sprawnie oraz ma niskie wymagania sprzętowe.
Jest to produkcja, która z pewnością nie trafi w gusta wszystkich, jednak miłośnicy gier logicznych na pewno będą nią bardzo usatysfakcjonowani.
Wszystkim autorom należą się ogromne gratulacje za ukończenie tego projektu i miejmy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie usłyszymy o Digital Team.