Gry Arcade zawsze dawały największą przyjemność, gdy grało się w nie razem z kolegami. Wszystkie najpopularniejsze tytuły dawały możliwość znajomym, a czasami nawet zupełnie obcym, dzieciakom stanąć ramię w ramię i chwycić za kontrolery. W, często, blaszanych budach przepuszczało się mnóstwo pieniędzy, ale mimo tego, wciąż wracało się po więcej.
Tak zwany tryb multiplayer nie tylko wnosił specyficzne uczucia koleżeństwa, tudzież współzawodnictwa, lecz również kompletnie zmieniał atmosferę wewnątrz wirtualnego świata. Najlepszym przykładem gier posiadających wyżej wymienione cechy był Double Dragon. W trybie dla jednego gracza była to porządna bijatyka, mogąca pochwalić sić dopracowaną grafiką, jednak swoje prawdziwe oblicze pokazywała ona dopiero w trybie dla dwóch graczy!
Jak być może niektórzy gracze wiedzą, korzenie Double Dragon sięgają gry Nekketsu Koha Kunio-Kun, na Zachodzie znanej jako Renegade. Związekk obu gier sięga znacznie głębiej niż mogłoby się to wydawać. Nekketsu Koha Kunio-Kun została wydana wyłącznie w Japonii i wyglądała dość…, cóż, nie tak jak byśmy się tego mogli spodziewać. Postacie stylizowane na wojowników z tanich filmów kung-fu z lat osiemdziesiątych i szkoły jako tła doskonale przemawiały do graczy w Japonii, ale by gra odniosła sukces w USA, potrzebne były zmiany.
Tak wiec japońskich delikwentów zastąpiono ubranymi w skóry i łańcuchy członkami gangów, a ulice Tokio – slumsami Nowego Yorku. Co ciekawe, niektórzy bohaterowie noszą fryzury bardziej kojarzące się z niemieckimi filmami z lat osiemdziesiątych, niż z bandytami…
„Kunio-Kun była początkowo przeznaczona wyłącznie na japoński rynek”, wyjaśniał Yoshihisa Kishimoto, twórca Kunio-Kun i Double Dragon. „Lecz gdy zdecydowaliśmy się ją eksportować, musieliśmy spędzić mnóstwo czasu tworząc nowe postacie i tła, i dla Technos Japan[wydawca gry – przyp.] to była ogromna strata czasu i pieniędzy.”
W każdym razie, gra okazała się sukcesem, zarówno w Japonii, jak i Ameryce i szefowie Technos poinformowali Kishimoto, że oczekują od niego stworzenia gry, która zostanie zaakceptowana na całym świecie. ” Tak więc wstępny pomysł Kunio-Kun stał się Double Dragon. Tryb dla dwóch graczy był pomysłem naszego departamentu marketingowego. To dobra zabawa grać razem, pomagać sobie nawzajem ukończyć grę – to również pozwalało centrom gier na potencjalne podwojenie ich zarobków”, tłumaczył dalej Kishimoto.
W pewnym momencie zdecydowano o rezygnacji z nazwy Renegade. Szukając inspiracji dla nowej gry, Kishimoto skupił się na najwiekszym aktorze i reżyserze filmów sztuk walki. „Gdy byłem dzieckiem, obejrzałem film Bruce`a Lee, Wejście Smoka. Zostałem jego wielkim fanem. On tworzył najbardziej niesamowite filmy akcji na świecie. I ja chciałem być jak on, stworzyć najlepszą grę walki na świecie […] Jego przydomek to „little dragon”, prawda? Ponieważ ideą Kunio-Kun 2 była gra dla dwóch graczy, stworzyłem Braci Lee i nazwałem moją grę Double Dragon„, dalej mówi Kishimoto.
Oprawa graficzna Double Dragon była znaczącym krokiem naprzód, w porównaniu do Kunio-Kun. Poziomy zostały znacznie bardziej dopracowane i wzbogacone o elementy, które ożywiają wirtualny świat.
Double Dragon nie tylko wprowadził innowacyjny, jak na tamte czasy, tryb dla dwóch graczy, ale też wiele innych elementów, które z czasem stały się znakami rozpoznawczymi gatunku. Najważniejszy z nich, to możliwość podnoszenia różnych broni przez naszych bohaterów. Bracia Lee mogli więc uzbroić się w bicze, kije bejzbolowe, a nawet stalowe rury! Jak wyjaśnia Kishimoto: „pod koniec produkcji Kunio-Kun, zauważyłem zabawny detal na ekranie: kiedy uderzasz gościa z bronią i on upada, jego broń ląduje obok niego. […] Pewnego dnia powiedziałem do siebie, czy nie byłoby fajnie, gdyby gracz mógł podnieść tą broń i użyć przeciw wrogowi?”.
Jeśli do różnorodności dostępnej broni dodamy szeroki wachlarz ruchów, do którego zaliczają się również ciągnięcie za włosy oraz ciosy łokciem, otrzymamy naprawdę imponujący zestaw ciosów!
Double Dragon został wydany na maszyny arcade w 1987 roku i bardzo szybko podbił serca graczy. W latach osiemdziesiątych filmy o sztukach walk były niezwykle popularne i Technos nie mógł wybrać lepszego momentu na publikację swojej gry. Double Dragon okazał się komercyjnym hitem i w rok pózniej ukazała się jego kontynuacja, Double Dragon II: The Revenge. Rok 1990 przyniósł trzecią odsłonę serii: Double Dragon 3: The Rosetta Stone.
Pomimo zawieszenia działalności przez Technos Japan w 1996 roku, serii udało się przetrwać! Zostało wydane jeszcze sześć gier, animowany serial oraz film akcji! Dla zainteresowanych, nieco niżej jest link do pełnego filmu na youtube. Ale uwaga, średnia ocena na IMDB to 3.3…
Double Dragon to jeden z największych hitów lat osiemdziesiątych! Ta produkcja miała niesamowity wpływ na rozwój rynku gier i do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z najlepszych ambasadorów swego gatunku. Naturalnie, na ciągłą popularność Double Dragon na pewno ma wpływ nostalgia, jednak sama ona nie wystarczyłaby aby utrzymać serię przy życiu przez kilkanaście lat. Coś sprawia, że Double Dragon wciąż przyciąga nowych graczy i wciąż powstają nowe części!