Chrono Trigger – Recenzja

Chrono_Trigger_Cover

Upłynęło już ponad trzynaście lat od momentu ukazania sie gry Chrono Trigger. W marcu 1995  firma Squaresoft wydała na konsolę SNES grę, która miała później zostać okrzyknietą jedną z najlepszych produkcji w historii gier komputerowych!

W skład zespołu odpowiedzialnego za stworzenie tej gry weszło trzech projektantów, których Square nazwało „Dream Team” – Zespół Marzeń. Byli to:

Hironobu Sakaguchi, twórca serii Final Fantasy,

Yuji Horii, odpowiedzialny za cykl Dragon Quest,

Akira Toriyama, artysta, najbardziej znany ze stworzenia mangi oraz anime Dragon Ball.

Akcja Chrono Trigger toczy sie w świecie podobnym do Ziemii. Glówny bohater,  nieustraszony młody chlopiec o imieniu Crono, udaje się na festyn, na którym Lucca, wraz ze swym ojcem, ma zaprezentować swoje najnowsze dzieło – teleporter! Crono spotyka tam młodą dziewczynę o imieniu Marle, która zglasza się na ochotnika, aby wypróbować urządzenie. 

Teleporter wchodzi jednak w dziwną reakcję z naszyjnikiem Marle i tworzy bramę czasoprzestrzenną, przenoszącą ją do innej epoki! Crono udaje się na jej poszukiwania, co okazuje sie poczatkiem niesamowitej, ale i bardzo niebezpiecznej przygody.

Chrono_Trigger_2

Oprawa

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to piękna grafika! Ręcznie rysowane tła wygladają przepięknie, a każda postać pojawiająca się w grze jest w pełni animowana i dopracowana w każdym detalu. Twórcy wykorzystali w pełni możliwosci, jakie oferował SNES. Momentami aż trudno jest uwierzyć, że udało się stworzyć taką oprawę na konsoli 16- bitowej!

Chrono_Trigger_1

Oprawa muzyczna w pełni oddaje atmosferę rozgrywki, a scieżka dźwiękowa należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych w grach rpg!  Odpowiadają za nią Yasunori Mitsuda i Nobuo Uematsu, dwóch kompozytorów, których nazwiska są dla wielu graczy wystarczającą rekomendacją.

Chrono Trigger jest unikalny pod wieloma względami. Przede wszystkim, nie ma tu losowych bitew, tak charakterystycznych dla japońskich gier rpg.  Wrogów widzimy na ekranie, a walka rozpocznie się dopiero wtedy, gdy zbliżymy się do nich, lub oni natrą na nas.  Dzieki temu wyeliminowane zostały losowe walki, które często zajmują mnóstwo czasu i frustrują wielu graczy.

Fabuła Chrono Trigger

Fabuła gry jest bardzo interesująca i koncentruje się na elemencie podróży w czasie. Większość gier rpg stawia sobie za cel  stworzenie wciągajacej historii i niebanalnych postaci. Squaresoft  znakomicie się ta sztuka udała! Bohaterowie Chrono Trigger sa bardzo wyraziści, a jak by tego było mało, to do tego jeszcze pochodzą z różnych epok historycznych!

Gra rozpoczyna sie w roku 1000, z którego pochodzi Crono, Lucca oraz Marle. Udając się na poszukiwania Marle, Crono trafia do roku 600. Z tego okresu pochodzi Frog, rycerz, który został zamieniony w żabę oraz Magnus, który poczatkowo jest naszym przeciwnikiem, a później się do nas przyłącza.

W przyszłości, w roku 2300, Lucca odnajduje robota i go naprawia. W końcu udaje się jej go aktywować, ale nie ma on żadnych danych o swojej misji i decyduje się dołączyć do drużyny. Robo w jednej z pózniejszych misji może odkryć, jakie jest jego prawdziwe imię oraz jakie było jego glówne zadanie.

Ostatnią bohaterką jest Ayla, będaca wodzem prehistorycznego plemienia.  

Twórcom gry udało się stworzyć bardzo naturalnych bohaterów oraz obdarzyć każdego z nich odmiennym charakterem. Łatwo jest nam zrozumieć motywy, jakie nimi kieruja ich pragnienia, dążenia i determinację.

Chrono_Trigger_3

Czy warto zagrać w Chrono Trigger pomimo upływu lat?

Chrono Trigger to gra rpg, ze wszystkimi atrybutami, tak charakterystycznymi dla tego gatunku. Nasi bohaterowie oraz wrogowie mogą walczyć tradycyjnie lub za pomoca magii. Każda postać ma okresloną liczbę ” punktów życia”, która ulega redukcji po skutecznych atakach. Gdy jeden z naszych bohaterów utraci wszystkie „punkty życia” – wtedy mdleje. Jesli przydarzy się to wszystkim naszym postaciom, gra się kończy. Naturalnie możemy wyposażać naszych herosów w zboje, broń oraz rozmaite dodatki, zwiekszające nasze szanse w starciu z przeciwnikiem.

Chrono Trigger to produkcja niemalże doskonała! Biorąc pod uwagę rok, w którym sie ukazała, to należy stwierdzić, że oprawa gry jest fantastyczna! Najwiekszą zaletą jest jednak sama przyjemność z rozgrywki, tak zwany gameplay. Tu Chrono Trigger ma naprawdę dużo do zaoferowania, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy tu ponad dziesięć różnych zakończeń! Sama fabula wciąga, a grą nie sposób sie znudzić!

Chrono_Trigger_4

Swego czasu przez Chrono Trigger opusciłem ładnych kilka, jeśli nie kilkanaście, wykładów i prawie zawaliłem sesję:) Ale było warto, bowiem jest to  jedna z najlepszych gier, w jakie kiedykolwiek grałem!

Chrono Trigger ukazał sie na SNES w 1995 roku. Cztery lata pózniej została wydana wersja na Sony Playstation. W 2008 roku gra pojawiła się na Nintendo DS, co szczególnie ucieszyło kompozytora Yasunoriego Mitsude!

W Chrono Trigger można również grać na Wii, a jakiś czas temu została wydana wersja na Iphone/Ipad. Same wersje na SNES, PSX i NDS sprzedały się w nakładzie niemalże czterech milionów!

0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
0 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top