4 ostatnie poziomy EOTB. Levele 9 -12 [Opis Przejścia].

Eye of the Beholder – opis poziomów 9-12

 

Witajcie! Jak być może zwróciliście uwagę, blog gryretro.com ewoluuje i zmienia się. Zaczynam dochodzić do wniosku, że opisy przejścia w takiej postaci, w jakiej pisałem je do tej pory to troszkę wyważanie otwartych drzwi. Dlaczego tak myślę ? Ponieważ powstało dużo stron z opisem przejścia EOTB. Na YouTube są pełne serie „zagrajmy w Eye of The Beholder„. A jeśli używamy The All-Seeing Eye – dokładny opis poziomów znajdziemy na tej mapie. Czego najbardziej mi zatem brakowało? Bardzo prostej rzeczy – pełnej listy przedmiotów wraz z ich statystykami oraz, w niektórych przypadkach – szczegółowymi informacjami. I taką listę zacząłem dla siebie budować – znajdziecie ją tutaj – lista przedmiotów EOTB.

Skoro jednak zaczałem opis przejścia EOTB, to należy go skończyć, prawda? 😉

Opis Poziomów


Poziom 9 – Lower Reaches of the Drow

Poziom dziewiąty EOTB nie powinien stanowić dla nas problemu. Jeśli będziemy uważni, to napotkani na tym poziomie przeciwnicy nie będą nam w stanie wyrządzić krzywdy. Nasz ekwipunek wzbogaci się też o nowe magiczne przedmioty! Warto wspomnieć, że znajdziemy tutaj Wyrocznię Pożerania (Oracle of Devouring). Działa ona w bardzo podobny sposób do Wyroczni Wiedzy z Poziomu Czwartego, z tą tylko różnicą, że po umieszczony w niej Orb of Power zniknie zaraz po identyfikacji przedmiotów.

Na poziomie dziewiątym znajdziemy kości Beohrama. Pomimo, że obok nich znajduje się symbol Paladyna, to Beohram tak naprawdę jest wojownikiem.

Znajdziemy tutaj również sporo ciekawych przedmiotów:

  • Tarczę Drowów +3 (Drow Shield +3)
  • Zbroję Płytową
  • Długi Miecz Severious +5

Wrogowie

 

Displacer Beasts

Magiczne stworzenia, z wyglądu przypomniające pumy z mackami wyrastającymi z tułowia. Ich magiczną mocą jest dyslokacja, co, w dużym skrócie, oznacza, że ich obraz znajduje się w pewnej odległości od ich fizycznej lokacji. Oznacza to dla nas karę -2 do ataku.

Rust Monsters

To niebezpieczni wrogowie tylko z jednego powodu. Jeśli uda im się nas trafić – zniszczą posiadane przez nas metalowe przedmioty. Odnosi się to nie tylko do zbroi oraz broni, ale również pierścieni i wszystkiego, co tylko możemy posiadać. Najlepszą taktyką jest atak z bezpiecznej odległości.


Poziom 10 – Xanthar’s Outer Sanctum, Mantis Hive

Modliszki, które napotkamy na tym poziomie, potrafią paralizować swoimi atakami. Są również bardzo szybkie, tak więc warto atakować je z daleka, a jeśli zostaniemy już sparaliżowani – warto uciec w bezpieczną część labiryntu i odpocząć, ponieważ paraliż bardzo szybko mija.

Na poziomie 10 napotkamy również Shindię, o której wspomniałem w poprzedniej części opisu przejścia. To Drowka, która dowodziła atakiem na krasnoludy na poziomie piątym. Jeśli jej wysłuchamy – dowiemy się o lekarstwie, które może wyleczyć króla Teirgoha. Shindia ukryła je na 11 poziomie, w Pokoju Dźwigni (Room of Levers).

Kolejną postacią, którą napotkamy na tym poziomie jest Książę Keirgar. Odnajdziemy go w więzieniu, zakutego w łańcuchy. Jeśli uwolnimy go, przyłączy się on do naszej drużyny. Po udaniu się do jego rodaków na poziomie 5, opowie on nam o tajnych drzwiach w pokoju tronowym na poziomie 12. Jeśli pozwolimy mu się oddalić – więcej go nie zobaczymy…

Prince Keirgar EOTB

Oprócz Keirgara w labiryncie korytarzy znajdziemy również kości elfickiej rangerki o imieniu Tyrra. Posiada one dobre statystyki, więc warto rozważyć jej wskrzeszenie oraz dołączenie do drużyny.

Przedmioty specjalne, jakie znajdziemy na tym poziomie to:

  • Zbroja Płytową
  • Pierścien Ochrony +2
  • Ring of Piórkowego Upadku
  • Pierścień Wyżywienia

Wrogowie

Mantis Warriors

Mantis Warriors posiadają dwie bronie – sztylety do rzucania oraz halabardy, które, podobnie jak miecze drowów, pokryte są paraliżującą trucizną.

Mantis Warriors są szybsi od drowów, niemniej doświadczona drużyna powinna sobie poradzić z nimi bez większych problemów.


Poziom 11 – Xanthar’s Outer Sanctum, Lower Reaches

Początkowo na ten poziom możemy dostać się wyłącznie spadając z poziomu dziesiątego. Znajdziemy się w labiryncie on nazwie Celestial Stars of Navigation Puzzle, który składa się z trzech pierścieni. Każdy z pierścieni posiada symbol gwiazdy oraz przycisk na przeciwnej ścianie. Naciśnięcie przycisku spowoduje obrót zewnętrzenego muru, przemieszczając gwiazdę, przycisk oraz korytarz. Cały trik polega na umieszczeniu w jednej linii korytarza, gwiazdy oraz przycisku. Da nam to dostęp do czterech części poziomu. Szczerze się przyznam, że początkowo ta łamigłówka sprawiła mi sporo porblemów, ale gdy już zrozumiałem o co chodzi, to poszło jak z płatka:)

Na poziomie jedenastym znajdziemy również kości pół-elfickiego maga Kiratha.

Bardzo ważnym przedmiotem, który znajdziemy na tym levelu jest Dwarven Healing Potion. Jest to mikstura, która uleczy Teirgoha, króla krasnoludów. Jeśli dostarczymy ją krasnoludom na poziomie piątym, otrzymamy od nich Różdżkę Silviasa (the Wand of Silvias), która pomoże nam pokonać Xanathara na poziomie 12.

Różdzka Silviasa to potężny przedmiot magiczny, który podobno jest w stanie odstraszyć każdą istotę. Jeden z jej elementów wykonany został z gałki ocznej beholdera, przez co jest jednym z niewielu magicznych przedmiotów, które oddziałowują na beholdery.

Wrogowie

Xorns

To potężne stworzenia, jednak za razem bardzo wolne, a ich ciało stworzone jest z materiału przypominającego kamień.

Posiadają oni częściową odporność na magię.

Atakują nas za pomocą trzech odnóży wposażonych w pazury.

Mind Flayer Eye of The Beholder
Mind Flayers

To chyba najbardziej niebezpieczni przeciwnicy w całej grze. Mind Flayers, zwani też Illithidami atakują psionicznymi atakami, potrafiącymi spraliżować całą drużynę. Spotkanie z nimi bardzo często kończy się szybką śmiercią. Najlepszą taktyką jest ciągły ruch i nieustanne uniki.


Poziom 12 – Xanthar’s Inner Sanctum

Poziom dwunasty to rezydencja naszego arcywroga, Beholdera Xanathara! Czeka tutaj na nas kilka pułapek, ale poza walką z Xanatahrem powinno pójść nam łatwo, szybko i sprawnie.

Pomimo, że Xanathar jest odporny na czary, to jednak można go zranić magiczną bronią! Jeśli posiadamy Różdżkę Silviasa ( the Wand of Silvias), możemy za jej pomocą zagonić Beholdera do jego własnej pułapki i nadziać go na kolce. Jeśli jej nie mamy/ nie chcemy używać, możemy staromodnie poszlachtować Xanatahra na plasterki za pomocą normalnej broni. Musimy być tylko ostrożni i unikać jego ataków.

Wrogowie

Stone Golems

Kamienne Golemy to magiczne konstrukty, a te które napotkamy na tym poziomie, zostały stworzone przez Xanathara jako jego obrońcy.

Golemy są odporne na większość czarów. Atakują nas swoimi pięściami, jednak są stosunkowo wolne, co w przypadku niebezpieczeństwa daje czas naszej drużynie na wycofanie się i wyleczenie ran.

 

Beholder Xanathar

Xanathar to nasz główny przeciwnik w Eye of The Beholder. Beholdery to aberracje, które zamieszkują Półmrok. Każdy przedstawiciel tej rasy jest bardzo inteligenty i szalenie niebezpieczny.

Xanathar uwielbiał luksusy i służło mu „czterech radnych”, którzy zajmowali się sprawami Gildii. Jedną z radnych była pół-elfka Shindia, którą napotykamy w grze.

 

Jeśli wam się udało pokonać Xanathara – gratulacje! Mam nadzieję, że gra sprawiła wam tyle frajdy, co i mnie! Pomimo upływu lat, Eye of The Beholder wciąż oferuje ogromną grywalność i potrafi wciągnąć gracza na długie godziny!

 

0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
0 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top