Order of Battle Pacific – Recenzja.

Order of Battle

Jestem wielkim fanem gier strategicznych, a nad samym Panzer General spędziłem długie godziny. Zapewne to właśnie sprawiło, że z pewną rezerwą podszedłem do wydanej kilka lat temu gry Panzerkorps Wehrmacht.  Najnormalniej w świecie obawiałem się rozczarowania. Na szczęście jednak Order of Battle Pacific okazała się bardzo dobrą produkcją, którą mogłem z czystym sumieniem nazwać duchowym spadkobiercą Panzer General!

Nie bez powodu wspominam Panzer Corps, ponieważ pod wieloma względami Order of Battle Pacific  jest do tej gry podobny. Przede wszystkim należy wspomnieć, że obie produkcje wydane zostały przez Matrix Games, co jest sporą zachętą, ponieważ gwarantuje to wysoką jakość. Co prawda za gry odpowiadają inne studia, jednak pod względem oprawy obie produkcje są  bardzo zbliżone do siebie.

Order of Battle Assault

Order of Battle Pacific. O co chodzi ?

Order of Battle Pacific jest  to turowa gra taktyczna, której akcja dzieje się zarówno na lądzie, w powietrzu jak i na oceanach.  Gdyby  chcieć opisać grę jednym zdaniem, to brzmiałoby ono tak: Order of Battle Pacific to Panzer General, którego akcja dzieje się na Pacyfiku.

W grze  wcielamy się w dowódcę wojsk Amerykańskich bądź Japońskich, a celem naszym jest, co za niespodzianka!, pokonanie wrogich sił. Akcja dzieje się na dwuwymiarowej mapie, którą możemy zarówno przybliżać, jak i oddalać. Autorzy nie dali nam możliwości jej obracania. Uważam to za dobrą decyzję, ponieważ i bez tego wszystko jest doskonale widoczne oraz bardzo czytelne.

Na pierwszy rzut oka silnik gry bardzo przypomina ten zastosowany w Panzer Corps.  Oprócz najważniejszej zmiany, jaką jest wprowadzenie walk morskich, najbardziej zauważalna jest poprawa szaty graficznej. Co prawda, dla wielu graczy nie jest to najważniejsze, jednak efekty naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza, że autorzy zadbali nawet o tak drobne detale, jakimi są wraki zatopionych okrętów.

Order of Battle - Objectives

Rozgrywka

Zanim przejdziemy do zasadniczej rozgrywki, warto jest rozegrać krótką kampanię Boot Camp, dzięki której zapoznamy się z najważniejszymi zasadami gry. Dowiemy się z niej w jaki sposób toczyć walkę na lądzie, morzu i w powietrzu. Krótko omówione zostaną również pozostałe koncepcje i pomysły zawarte w OoB:P.

Po ukończeniu Boot Camp możemy przejść do właściwych kampanii i grać jako Imperialna Japonia albo Alianci. Ja zdecydowałem się na  grę Stanami Zjednoczonymi, a kampania rozpoczęła się od ataku na Pearl Harbor.

Największą różnicą, a zarazem i nowością,  w stosunku do Panzer General oraz Panzer Corps: Wehrmacht są bitwy morskie. Toczy się je zupełnie inaczej niż walki na lądzie. Każda z oddanych do naszej dyspozycji jednostek oprócz standardowego ataku ma specjalną umiejętność.  W przypadku lotniskówców jest to naturalnie możliwość transportowania i naprawiania samolotów, niszczyciele mogą wykrywać okręty podwodne a krążowniki otwierać ogień do samolotów wroga. Atakować możemy również za pomocą torped. Pomimo, że  ich przeładowanie zajmuje kilka turn, to jest to zdecydowanie efektywntywna broń. Posługiwanie się siłami morskimi, zwłaszcza bombowcami morskimi, wymaga elstycznego podejścia do sytuacji oraz sprawia, że niejednokrotnie zetkniemy się z sytuacjami, które w Panzer General nie miałyby prawa mieć miejsca.

Order of Battle - Guadalcanal 4

 

Zaopatrzenie

Kolejnym bardzo ważnym elementem, o którym należy wspomnieć jest zaopatrzenie. Może się to wydawać oczywiste jednak musimy zawsze pamiętać, aby nasze jednostki nie zostały od niego odcięte, ponieważ w takim przypadku ich skuteczność bojowa drastycznie się zmniejszy.  Dotyczy to zarówno desantów powietrznych jak morskich, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają transportowce dostarczające zaopatrzenie dla walczących odziałów. Jako że stanowią one łatwy cel, musimy zawsze dokładać starań, aby je ochronić, albowiem ich utrata oznaczać będzie niepowodzenie desantu.

Czasami zdarzą się sytucaje, że nasze wojska zostaną okrążone, a co za tym idzie odcięte od dostaw.  W takich sytuacjach walka powinna być ostatecznością, a oddziały powinny jak najszybiej wydostać się z kotła.

Order of Battle - Guadalcanal 3

Kapitan czy generał?

Autorzy dali nam możliwość wyboru trudności gry. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ umożliwia dostosowanie gry do naszych umiejętności. Jeśli zdecydujemy się na grę na jedym z wyższych poziomów to gra stanie się bardzo wymagająca.

Scenariuszem,  który sprawił mi mnóstwo kłopotów był Guadalcanal, gdzie głównym zadaniem była obrona lotniska Henderson. Komputer rzucał na mnie kolejne fale wojsk japońskich, przed którymi nie byłem w stanie się obronić. W końcu po wielu próbach udało mi się odeprzeć wszystkie ataki jednak nie ukrywam, że nie obyło się bez frustracji.

Wszystkie jednostki, którymi dowodzimy w grze można podzielić na dwie grupy. Te, które biorą udział tylko w danym scenariuszu oraz te, które będą nam towarzyszyły podczas całej kampanii. Będą one zdobywały doświadczenie oraz, co pewien czas, będziemy mogli przydzielić im dowódcę. Oznacza to dodatkowe bonusy dla danego oddziału.

Order of Battle - Guadalcanal 2

Wady Order of Battle Pacific

Czego brakuje mi w grze? Przede wszystkim opcji cofnij. O ile jestem w stanie zrozumieć możlwiość nadużywania takiej opcji w grze strategicznej, o tyle jednak wielokrotnie zdarzyło mi się zbyt szybko kliknąć i przypadkowo wydać rozkazy jednostce. Wydaje mi się, że autorzy mogliby również nieco dopracować same procedury oraz algorytmy zastosowane w grze. Nie mam tutaj na myśli poziomu sztucznej inteligencji tylko szybkość działania, ponieważ w niektórych scenariuszach bardzo widoczne jest zwolenienie gry podczas fazy ruchu przeciwnika.

Wszystkie wyżej wspomniane wady nie są w stanie zmienić faktu, że Order of Battle Pacific to bardzo udana gra, a wszyscy fani turowych gier strategicznych na pewno będą nią w pełni usatysfakcjonowani! Oferuje ona nie tylko nowe scenariusze oraz jednostki, lecz jest zarazem twórczym rozwinięcie pomysłów znanych z Panzer General oraz Panzer Corps: Wehrmacht. Mogę ją z czystym sumienien polecić każdemu  miłośnikowi gier strategicznych.

Order of Battle - Intro
0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
2 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Zbrozlo
Zbrozlo
8 months ago

Witam. Stworzyłem moda do tej gry. Można rozegrać kampanię wrześniową Wojskiem Polskim. Po więcej info i linki do pobrania, zapraszam na strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=100082988419547 https://www.youtube.com/watch?v=7jQWeYQ9-nI&list=PLF9hS40U33vS5UZBXVZltrRh31tGCPdsy&index=2

2
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top