Panzer Corps Wehrmacht – Recenzja

Panzer Corps Wehrmacht

Panzer Corps Wehrmacht to produkcja, którą odkryłem zupełnie przypadkowo na stronie Matrix Games. Przeglądając katalog gier zauważyłem grę, która zdawała się do złudzenia przypominać osławiony Panzer General. Zazwyczaj jestem bardzo sceptyczny w stosunku do odgrzewanych kotletów, które starają się zyskać rozgłos (i przy okazji poprawić wyniki sprzedarzy) bazując na tytule bądź na wielkości poprzednika. Po zapoznaniu się z informacjami na temat gry oraz klipami na stronie producenta, postanowiłem dać Panzer Corps Wehrmacht szansę. Czy było warto?

Pudła i pudełka

Panzer Corps Wehrmacht Campaign 40

 Zdecydowałem się zakupić nieco droższą wersję gry w pudełku i z wydrukowaną instrukcją oraz jeden z dodatków – Kampania `39. Miłym, darmowym dodatkiem była cyfrowa wersja gry, możliwa do ściągnięcia natychmiast po zakupie wersji pudełkowej. W ten sposób mogłem zacząć rozgrywkę tego samego dnia, nie musząc wyczekiwać nadejścia listonosza. Paczka dotarła do mnie w ciągu tygodnia.  W środku była zamówiona gra oraz wcześniej wspomniany DLC. Sama instrukcja, choć dość krótka, wydrukowana była na wysokiej jakości papierze. Na każdej z płyt, poza nadrukowanym na niej kluczem aktywacyjnym, widniało moje imię i nazwisko. Być może spowodowane było to faktem, że zakupiłem edycję kolekcjonerską, jednak ta drobna personalizacja była miłą niespodzianką!

O co chodzi?

Panzer Corps Wehrmacht to turowa gra strategiczna, w której wcielamy się w dowódcę wojsk niemieckich i wyruszamy na podbój Europy. W grze mnóstwo jest nawiązań do Panzer General, z której to produkcji Panzer Corps Wehrmacht czerpie garściami. Sama mapa jest dwuwymiarowa. Mamy możliwość jej zbliżania i oddalania, ale nie znajdziemy tu żadnych wymyślnych fajerwerków. Wszystkie jednostki zostały zaprojektowane z dużą dokładnością, są w pełni trójwymiarowe i wiernie oddają wygląd oddziałów.

Zasady Panzer Corps Wehrmacht nie są skomplikowane, a sama gra oferuje bardzo dobry tutorial wprowdzający w prawa rządzące grą. Reguły są łatwe do zrozumienia jednak ich pefeckyjne opanowanie i zastosowanie w praktyce już proste nie jest. Scenariusze są dynamiczne i bardzo często naszym największym przeciwnikiem będzie upływający czas, a nie wrogie wojska. Mnie taka sytuacja spotkała wielokrotnie podczas kampanii w Rosji, gdy wydawało mi się, że idzie mi całkiem nieźle, ale tuż przed końcowym atakiem skończył mi się czas i przegrałem… Jeśli jednak uda nam się odnieść duże zwycięstwo (decisive victory) w każdym scenariuszu, podobno możliwe stanie się  dokonanie inwazji na Amerykę…

T-34? A gdzie Szarik?

Jeśli nie mamy zbyt dużego pojęcia o historycznych jednostkach z okresu II WŚ, Panzer Corps Wehrmacht szybko przyjdzie nam z pomocą. Nie wiemy co to jest PzKpfw IV? Wystarczy kliknąć PPM na jedostkę, a naszym oczom ukażą się kompletne informacje oraz statystyki.

Panzer 1

Panzer Corps Wehrmacht to strategia turowa, mamy więc dużo czasu aby zastanowić się nad każdym naszym ruchem. Ważną rolę odgrywają szybkie jednostki z dużym polem widzenia, dzięki którym dowiemy się o rozmieszczeniu wrogich wojsk. Osłabione ostrzałem artyleryjskim oraz atakiem naszych bombowców wrogie jednostki powinny paść łatwym łupem szybkich dywizji pancernych. Za nimi kroczy piechota, kończąc dzieło czołgów. Brzmi to bardzo łatwo, jednak w praktyce wcale takie nie jest. Musimy być bardzo ostrożni aby nie zakończyć beztrosko ruchu zbyt daleko od pozostałych jednostek, gdyż Sowieci bardzo szybko dobiorą nam się do tyłka. Artyleria oraz bombowce pozbawione odpowiedniej osłony są wręcz bezbronne; musimy również dbać o odpowiedni zaopatrzenie w postaci amunicji oraz paliwa dla zmotoryzowanych jednostek.

W zależności od naszych postępów, co turę otrzymujemy punkty prestiżu. Możemy je wydawać na uzupełnienie stanu osobowego, modernizację lub zakup nowych jednostek. Ten ostatni jest jednak ograniczony poprzez liczbę slotów, co sprawia, że niemożliwe jest osiągnięcie przygniatającej przewagi. To z kolei balansuje samą rozgrywkę, czyniąc ją bardziej wymagającą.

Końca nie widać!

Panzer Corps Wehrmacht Grand Camapign
Panzer Corps Wehrmacht Grand Camapign

Panzer Corps Wehrmacht jest grą ogromną! Twórcy dają nam do dyspozycji 400 różnych jednostek, zgrupowanych w 19 klas. Każdy oddział opisany jest przez 20 współczynników. Podczas 26 scenariuszy zmagać się będziemy na 17 różnych typach terenów. Dalsza rozgrywka potyczy się w zależności od wyniku starcia (duże zwycięstwo, marginalne zwycięstwo, porażka). Odniesienie zwycięstwa naturalnie będzie miało inne implikacje niż kompletna porażka:)

Nic nie widzę, nic nie słyszę.

Mimo, że oprawa graficzna uległa znacznej poprawie w stosunku do Panzer General, to na pewno znajdą się malkontenci narzekający na brak detali, 3D czy innych wynalazków. Panzer Corps Wehrmacht  to gra strategiczna, a nie RTS. Tutaj najważniejsza jest przejrzystość, możliwość łatwego rozróżnienia jednostek oraz rodzajów terenu. Moim zdaniem zbyt duża ilość detali wpłynęłaby negatywnie na rozgrywkę, a twórcom udało się znaleźć złoty środek.

Oprawa muzyczna jest dość uboga. Naturalnie, rzeczy wybuchają, karabiny strzelają a czołgi robią dużo hałasu. I to by było na tyle. Twórcy zaoferowali nam zaledwie odrobinę efektów dzwiękowych i muzyki, które, niestety, wypadają dość ubogo. Czasami wydaje się wręcz, że najlepszą opcją jest całkowite wyłaczenie dźwięku.

Panzer Corps Wehrmacht. Czy warto?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź. Tak! Moim zdaniem Panzer Corps Wehrmacht to doskonała gra strategiczna, oferująca do tego ogromny tzw. „replay value”. Możemy wielokrotnie rozgrywać te same scenariusze, nie nudząc się! Przyznaję, że zostałem bardzo pozytywnie zaskoczny tą produkcją, a wszystkie moje przedzakupowe wątpliwości bardzo szybko zostały rozwiane!

Panzer Corps Wehrmacht wydany został w 2011 roku przez The Lordz Games Studio. Grę w wersji cyfrowej można kupić już za GBP 20.99. Wydanie pudełkowe to koszt GBP 27.99.

Dla tych, którzy chcieli by spróbować swoich sił, Siltherine przygotowało wersję demo, którą można pobrać z:

http://www.slitherine.com/downloads/item84

Wymagania gry są śmiesznie niskie:

OS: Windows® XP/Vista/7

CPU: Pentium 4 or equivalent

RAM: 1GB RAM (XP) or 2GB RAM (Vista/7)

VIDEO: 64Mb video card

HDD: 500Mb

A jeśli gra wam się podoba – to z czystym sumieniem mogę polecić Order of Battle – to jedna z najlepszych gier startegicznych!

0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
2 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Gamer Katalog
Gamer Katalog
10 years ago

Witam. Chciałabyś/Chciałbyś , żeby Twój blog znalazł się w darmowym spisie blogów o grach http://gamerkatalog.blogspot.com/ szukam ciekawych blogów i pisze wiadomości do bloggerów by spis z dnia na dzień stawał się coraz bardziej profesjonalny. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany napisz do mnie na pauldianno@poczta.fm Pozdrawiam 🙂

Igor
Igor
10 years ago

Najbardziej mnie 'wciagaja’ militarne gry. Myslałem, ze nic mnie juz nie zaskoczy, ale nie…;)

2
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top