Superfrog HD – Recenzja

SuperFrog HD

O co chodzi w Superfrog HD? Gdy zadaję sobie pytanie o najlepsze gry na Amigę to od razu do przychodzi mi do głowy Studio Team 17, seria Alien Breed oraz platformówka o dzielnej żabie, czyli Superfrog!

Wszystko wskazuje na to, że Team 17 zdecydował się na powrót do korzeni. Najpierw otrzymaliśmy trzy nowe części Alien Breed, a  później zremasterowana wersja oryginalnej gry wydana została na urządzenia mobilne.

Pewiem czas temu, ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, przeczytałem informację, że Team 17 planuje wydać nową wersję gry Superfrog. Ze zdziwienia przetarłem oczy, ponieważ prędzej spodziewałbym się dymisji rządu, niż tej produkcji!

W czasach świetności Amigi, Team 17 był chyba moim ulubionym studiem, ponieważ ich gry można było brać w ciemno. Logo Team 17 oznaczało zawsze wysoką jakość, a Superfrog to, moim  zdaniem, jeden z najlepszych oraz najbardziej rozpoznawalnych tytułów.

SuperFrog HD Intro

Pierwszą myślą jaka przyszła mi do głowy był, przepraszam bardzo, skok na kasę. Może nie aż tak bardzo widoczny, jak w przypadku Cinemaware, ale zawsze. Z drugiej jednak strony, powrót do starych, dobrych gier i ich ulepszenie może nie być wcale takim złym pomysłem. Jako że Team 17 to jeden z niewielu już, niestety, niezależnych producentów gier komputerowych, uznałem, że trudno ich winić za takie podejście. Nad Superfrogiem spędziłem kilkadziesiąt godzin w przeszłości, więc, mimo mojego sceptyzmu, postanowiłem dać szansę tej grze.

Sama gra wydana została na konsole Playstation 3 oraz Vita, jak również na komputery PC, na której to wersji oparta jest ta recenzja. Superfrog HD można zakupić na Steamie za $9.99 i nie uważam, żeby była to cena specjalnie wygórowana.

Fabuła Superfrog HD

Fabuła Superfroga nie uległa zmianie. W grze wcielamy się w księcia, który został zamieniony w żabę przez zazdrosną wiedźmę. Nie mogła ona patrzeć na szczęście młodej pary, więc jeszcze tak na wszelki wypadek porwała ona również jego narzeczoną. Gdy książę-żaba siedział nad Rzeką Rozpaczy, zauważył przepływającą butelkę Locazady, będącą napojem energetycznym, sprzedawanym do dziś w UK. Po kilku łykach, nasz bohater zmienia się w Superżabę i wyrusza na ratunek swojej ukochanej.

SuperFrog HD Level 1

Fabuła jest dość banalna i trudno doszukiwać się tutaj głębszego sensu. W klimat gry wprowadzało nas już zabawne intro, autorstwa Erica Schwartza. Wywoływało ono uśmiech na twarzach największych nawet ponuraków i dawało jasno zo zrozumienia, że Superfrog jest grą lekką i przyjemną.

Produkcja ta została bardzo ciepło przyjęta i do dnia dzisiejszego wielu graczy wymienia ją wśród ulubionych Amigowych tytułów. Czy Team17 udało się zachować ducha oraz grywalność oryginalnej gry?

Grafika uległa znaczącej poprawie, a rozdzielczość została zwiększona do pełnego HD. To na pewno duży plus. Moim zdaniem udało się również zachować oryginalny klimat, co na pewno było dużym wyzwanie. Autorzy zaprojektowali nowe etapy, jednak również dali nam możliwość grania na oryginalnych poziomach.

Ogromną zaletą Amigowego Superfroga była ścieżka dzwiękowa, autorstwa Allistera Brimble. Każdy z poziomów miał fantastyczny soundtrack, który jak się okazuje wciąż jest znacznie lepszy od poprawionej wersji. Niestety autorzy nie dali nam możliwości słuchania amigowych chiptunes i na nowych poziomach niestety towarzyszyć będzie nam „ulepszona wersja”, która niestety taką nie jest.

Superfrog HD jest znacznie latwiejszy w porównaniu do pierwowzoru,jednak ci bardziej wymagający gracze na pewno również grać będą na oryginalnych poziomach, a tu jest jednak nieco trudniej. W samej grze nastąpiło kilka niewielkich zmian, które miłośnicy Superżaby na pewno bez trudu szybko spostrzegą.

SuperFrog HD Castle

Superfrog będzie na pewno bardzo udanym zakupem dla wszystkich miłośników retro oraz pasjonatow, pamiętających czasy Amigi. Zapewne część nieco młodszych graczy ominie Superżabę szerokim łukiem, ponieważ jest to platformówka bardzo odmienna od większości obecnie wydawanych gier. Nie ma tu przekleństw, przemocy, seksu ani, jak to się obecnie mówi, „epickich” scen. To jest zuepłnie inny typ gry. Superfrog to gra przyjemna i lekka; to jeden z tych tytułów w które sam gram z przyjemnością ale i bez problmu włączyłbym dziecku[?:)].

Moim skromnym zdaniem Superfrog HD to produkcja jak najbardziej udana i miłośnicy tego typu gier na pewno nie będą zawiedzeni.

 

0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
1 Komentarz
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
RType Amstrad CPC - 128 k remake - gra ukazała się!
9 months ago

[…] to jedna z najlepszych gier na Amigę! Czy tak samo będzie z wersją na […]

1
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top