Najbardziej kontrowersyjne gry w historii – The Great Giana Sisters.

The Great Giana Sisters

Najbardziej kontrowersyjne gry w historii – The Great Giana Sisters!

The Great Giana Sisters to jedna z najlepszych produkcji, jakie kiedykolwiek zostały stworzone na Commodore 64! Jest to typowa gra platformowa. Została ona wydana w 1987 roku przez studio Rainbow Arts, a za jej stworzenie odpowiedzialny był zespół Time Warp Productions,  którego najbardziej znanym członkiem był sam Chris Huelsbeck.

Giana Sisters

Fabuła gry nie jest zbyt skomplikowana. Wcielamy się w niej w postać Giany, dziewczynki, która cierpi z powodu koszmaru. Przemierza ona w nim 32, pełne potworów poziomy,  aby odnaleźć swoją siostrę, Marię.

Najbradziej sporzegawczy gracze z pewnością zauważą, że w samej grze mamy do czynienia z literówką, ponieważ w początkowym intrze wyraźnie użyte jest imię Gianna przez dwa n, podczas gdy na okładce gry widzimy Gianę, przez jedno n. Literówka przydarzyła się podczas tworzenia okładki i w taki sposób Gianna stała się Gianą.

Cóż czyni z Giany grę kontrowersyjną? Na myśl nasuwa się tylko jedno słowo – plagiat! The Great Giana Sisters jest nie tylko grą wzorowana na Super Mario Bros, jest to niemalże jej dokładną kopią ze zmienioną tylko oprawą graficzno-muzyczną.

Mechanika gry jest identyczna w obu grach, tak samo jak i układ poziomów. I nie ma tutaj mowy o przypadku. Jeden z twórców Giany, Manfred Trenz, wspomniał kiedyś, że sam pomysł stworzenia klona Braci Mario był pomysłem nie studia, czyli Time Warp Productions, lecz szefa ich wydawnictwa. Na grafice dołączonej do angielskiej wersji gry można wręcz przeczytać „ The Brothers Are History” oraz „We Love Giana’s”.

The Great Giana Sisters a Super Mario Bros.

Giana - Ostatni Poziom
Giana – Ostatni Poziom

Co ciekawe, gra Super Mario Bros ukazała się na konsole NES w 1985 roku, jednak do Europy nie dotarła przed 1987 rokiem. Jeśli pamiętać będziemy do tego o fakcie, że  C64 był w tej części świata o wiele popularniejszy od NESa, to nie powinniśmy być zdziwieni, że spora część graczy uważała, że Bracia Mario to klon Sióstr Giana, a nie na odwrót!

Po interwencji Nintendo sprzedaż The Great Giana Sisters została wstrzymana, a  gra zniknęła z półek sklepowych. Jest ona w chwili obecnej nie lada gratką dla kolekconerów a jej ceny na aukcjach wahają się pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych!

W sieci można znaleźć również hack grupy Abyss, w którym postać Giany została zastąpiona wąsatym hydraulikiem… Sama liczba hacków jest jednak znacznie większa, a zapoczątkowała ją  „Giana Sisters 2”, stworzona przez zespół „New Wave”. W tej produkcji mamy 32 nowe poziomy oraz możliwość połączenia, tudzież zmiksowania ich, z oryginalnymi poziomami.

W pewnym momencie ukazał się nawet edytor poziomów „Giana Sisters Construction Kit”, jednak nie jest to oficjalne wydawnictwo, a co za tym idzie zawiera sporo błędów utrudniających jego użytkowanie.

The Great Giana Sisters oficjalnie ukazała się na C64 i została przeportowana na Amigę, Amstrada CPC, Atari ST or MSX2, jednak ukazało się również sporo nieoficjalnych portów, między innymi na PC DOS, Linuxa czy Symbiana.

Okładka wersji angielskiej
Okładka wersji angielskiej

Wkrótce po ukazaniu się The Great Giana Sisters, Studio Time Warp rozpoczęło prace nad jej drugą częścią. Z powodu nacisków Nintendo zdecydowano, że wydawanie kolejnego tytułu nawiązującego do Giana Sisters byłoby zbyt ryzykowne dla małego studia. Grę przemianowano na Hard’n’Heavy a głównych bohaterów – na roboty. Ostatecznie gra ukazała się 1989 roku.

Czasy współczesne.

W 2005 roku Giana ukazała się na platformy mobilne.

W 2009 roku w Europie ukazała się nowa gra na konsole DS –  Giana Sisters DS.

W chwili obecnej prawa do tytułu posiada studio Black Forest  Games, które odpowiada również za produkcję kolejnej części – Giana Sisters: Twisted Dreams. Na jej powstanie udało się zebrać ponad $150,000 za pośrednictwem serwisu Kickstarer.

Pomimo swego wieku, The Great Giana Sisters pozostaje bardzo grywalną pozycją. Wielu graczy wymienia ją jako jedną z najlepszych produkcji na C64.  Ogromny  wpływ ma na to mechanika gry, jednak na słowa uznania zasługuje również jej oprawa, a zwłaszcza muzyka, autorstwa samego Chrisa Hülsbecka.

Okładka pochodzi z : https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Giana_Sisters

Wszystkie pozostałe media pochodzą ze strony : https://www.c64-wiki.com/index.php/The_Great_Giana_Sisters

0 0 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
2 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Ittaj
Ittaj
8 years ago

To chyba jedyny przypadek w historii, gdzie plagiat okazał się lepszy od pierwowzoru;)

trackback
Gra Guns N Ghosts opowiada historię łowców demonów.
1 year ago

[…] Commodore 64 to niesamowity komputer. Wprowadzony został on na rynek w styczniu 1982 roku i pomimo konkurencji ze strony Atari oraz Apple, bardzo szybko zdobył ogromną popularność. Pomimo upływu ponad trzydziestu lat, C64 wciąż cieszy się dużą popularnością i  tworzone są na niego nowe produkcje. […]

2
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top