The Bitmap Brothers byli jednymi z najbardziej poważanych twórców gier komputerowych w latach dziewięćdziesiątych. Do najbardziej znanych tytułów wydanych przez to studio należą: Xenon II, Spedball 2: The Brutal Deluxe, Gods oraz The Chaos Engine, której to grze poświęcony jest dzisiejszy odcinek.
Najlepsze gry w historii, czyli kilka słów wstępu
Prace nad The Chaos Engine trwały prawie dwa lata. Gdy gra w końcu się ukazała, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto było czekać! Dwie poprzednie gry The Bitmap Brothers, Gods oraz Magic Pockets, zostały znakomicie przyjęte, także większość graczy oczekiwała kolejnej gry platformowej. Twórcy postanowili jednak pójść w zupełnie innym kierunku, czerpiąc inspirację z gier na maszyny Arcade, przede wszystkim Ikari Warriors oraz Commando.
Akcja gry została osadzona w steampunkowym świecie. Pod koniec XIX wieku podróżnik z dalekiej przyszłości zostaje uwięziony w Epoce Wiktoriańskiej w Wielkiej Brytanii. Technologia, która wraz z nimi przybyła na Ziemię, dostaje się w ręce uczonego i wynalazcy Barona Fortesque. Udaje mu się zrozumieć mechanizm działania wielu urządzeń i w końcu konstruuje swoje największe dzieło – tytułową Chaos Engine (Maszynę Chaosu), umożliwiającą eksperymenty z materią oraz czasem i przestrzenią. Niestety, sprawy mocno się komplikują, gdy Maszyna zyskuje świadomość. Wszędzie pojawiają się potwory a Wielka Brytania zostaje odcięta od świata…
Na Wyspach zaczynają się pojawiać najemnicy, dla których, objęta kwarantanną i odcięta od świata, Wielka Brytania stanowi łakomy kąsek. Wielu przyciąga obietnica ogromnej nagrody dla śmiałków, którym udałoby się zniszczyć Maszynę Chaosu.
(Anty) Bohaterowie
Kto dobrowolnie udałby się do przesiąkniętego złem świata? Wszystkie postacie pojawiające się w grze są mroczne i mają swoje tajemnice. Nikt nikomu nie ufa i każdy spod na wpół przymkniętych powiek dokładnie obserwuje swoich towarzyszy. Nikt nie wyruszył do opanowanej przez potwory Brytanii, aby uratować świat. Liczą się tylko pieniądze. Najemnicy, niezdolni do zaufania sobie nawzajem, podpisują umowę. Żaden z nich nie może samodzielnie ukończyć misji i otrzymać nagrody. Jeśli jego partner zginie, oznacza to że obaj ponieśli klęskę.
Razem ale osobno
Przed rozpoczęciem gry musimy wybrać dwóch, spośród sześciu, najemników. Każdy z nich opisany jest za pomocą kilku współczynników oraz dysponuje unikalną bronią.Jednym z najbardziej niebezpiecznych bohaterów jest Ksiądz (Preacher). Pomimo, że został on skazany za oszustwa, wciąż dla niepoznaki nosi koloratkę. Jest najbardziej bezwzględny i bezliotosny z całej grupy. Kaznodzieja jest bardzo szybki, ale za to słaby fizycznie…
Jeśli zdecydujemy się grać z kolegą ( a jeszcze lepiej, z koleżanką:), każda osoba obejmie kontrolę nad jednym z mrocznych psychopatów. Gdy gramy samemu, kontrolę nad drugą postacią przejmie komputer.
Rozgrywka podzielona jest na cztery światy, z których każdy składa się z kolejnych czterech poziomów. Pole walki automatycznie przesuwa się w taki sposób, aby obaj najemnicy przez cały czas byli widoczni na ekranie. To rozwiązanie znakomicie sprawdza się w praktyce, zwłaszcza w trybie dla jednego gracza.
Pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to ch*j
Poszczególne światy różnią się od siebie nie tylko grafiką i muzyką lecz również zagadkami, przed jakimi stawiają nas twórcy. Naturalnie im dalej, tym przeciwnicy stają się coraz potężniejsi. Każdy z naszych najemników posiada specjalne moce, jednak aby je aktywować, należy znaleźć odpowiedni przedmiot. W zależności od tego kim gramy, nasz zabijaka może dysponować mapą ( Gentleman), apteczką (Preacher) czy koktajlem Mołotowa (Thug). O ile są one przydatne, o tyle, o wiele ważniejsze są ulepszenia broni. Można je znaleźć na poszczególnych poziomach albo zakupić w sklepie. Nie dość, że pieniądze porozrzucane są na wszystkich poziomach, to zabite potwory upuszczają je na ziemię, a czasami nawet udaje nam się znaleźć tajną skrytkę!
Początkowe poziomy nie są zbyt wymagające i stanowią jedynie preludium do tego, co czeka na nas na dalszych etapach. Jeśli nie uzbroimy odpowiednio naszego najemnika, w starciu z silniejszymi potworami będziemy bez szans!
Biegnij Forest!
The Chaos Engine to klasyczny przykład dwuwymiarowej strzelaniny. Biegamy po rozległych poziomach, strzelając do potworów i zbierając pieniądze. Co pewien czas napotykamy srebrne klucze, których podniesienie odblokuje ukryte przejście.
Gdy rozpoczynamy grę, wyjście z danego poziomu jest zamknięte. Aby je odblokować, musimy odnaleźć obiekty nazwane nods. Należy strzelać do nich, aby je aktywować. Gdy wszystkie nody na danym poziomie zaczną pulsować, otworzy się wyjście. Brzmi to być może prosto, ale bynajmniej nie jest takie w praktyce!
To już wszystko?
The Chaos Engine jest o wiele trudniejszą i bardziej skomplikowaną grą, niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać! W zależności od naszych preferencji, możemy grać szybko i dynamicznie lub też nieco wolniej i ostrożniej. Już od pierwszego kontaktu z grą widzimy, jak wiele pracy zostało w nią włożone. Grafika dopracowana jest najdrobniejszych detalach i znakomicie oddaje wcześniej wspomniany steam-punkowy klimat. Muzyka stoi na wysokim poziomie i doskonale oddaje atmosferę mrocznych krain. W tym świecie nie ma miejsca dla grzecznych chłopców i superbohaterów samodzielnie ratujących świat. Każdy z najemników ma swoją mroczną historię i jeśli ktokolwiek jest w stanie zniszczyć Maszynę Chaosu, to jest to jeden z tych maniaków, najpierw strzelających, dopiero potem zadających pytania.
[youtube id=”547c2KElkT8″ width=”600″ height=”350″]
Moim zdaniem The Chaos Engine to jedna z najlepszych gier, jakie zostały stworzone! Mimo, że ma swoje lata, wciąż jest to jeden z najlepszych tytułów w historii!
TCHE wydana została na Amigę, Atari ST, PC DOS, SNES, Mega Drive oraz systemu mobilne.
Grę w wersji PC za darmo można pobrać tutaj :
Grę w wersji na Amigę za darmo można pobrać tutaj :
na dyskietkach z gieldy, kiedy wszystko bylo legalne:)
[…] Gry Cinemaware są uważane za najlepsze gry na Amigę! […]