Gra Reunion – Recenzja

Renion Amiga

Historia

Reunion: Mimo, że  od  wydania Reunion minęło już ponad dwadzieścia lat(!!), to moim zdaniem ta gra  wciąż prezentuje się naprawę przyzwoicie. Jest to to bardzo przemyślane połączenie wielu gatunków, które znakomicie sprawdza się w praktyce. Reunion jest to ogromna gra, zapewniająca godziny rozrywki. aszu

8.5
von 10
2016-03-24T04:30:04+0000

W XXII wieku na Ziemii rozpoczął się okres gwałtownego rozwoju.

W roku 2563, po wielu latach badań, naukowcom udało się odkryć nowy rodzaj napędu, który znacznie skrócił czas podróży pomiędzy systemami słonecznymi, a co za tym idzie,  umożliwił podróże w najdalsze obszary galaktyki.
Dwanaście lat później, w roku 2575, dwa statki badawcze, Explorer 1 oraz Explorer 2, wyruszają z Ziemii na poszukiwanie planet nadających się do kolonizacji. Z pierwszym z nich  utracono kontakt. Misja Explorera 2  zakończyła się sukcesem.  Udało mu się odnaleźć planety, na których mogliby zamieszkać ludzie. W roku 2615 Explorer  2 zostaje przygotowany, aby po raz kolejny udać się na wyprawę  w kierunku nowo odkrytych planet.

Początek gry
Początek gry

Rok później wybuchają zamieszki, z czasem przeradzające się w globalny konflikt. Rebeliantom udaje się zwyciężyć i w konsekwencji przejąć władzę na Ziemii. Ostatnim rozkazem upadającego rządu, jest nakazanie natychmiastowego odlotu Explorerowi 2. Załoga wykonuje rozkaz i statek opuszcza Ziemię, kierując się w stronę nowo odkrytych planet. Tym razem jednak trasa jego podróży wiedzie poprzez niezbadane pole asteroid.

W pewnym momencie napęd statku ulega uszkodzeniu.

W roku 2621 Explorer 2 dociera  do nieznanego systemu słonecznego. Załodze udaje się uciec z uszkodzonego statku i wylądować na planecie, której nadają nazwę Nowej Ziemii. Część z nich ginie, jednak ocalałym kosmonautom udaje się założyć kolonię. Zaczyna się ona rozwijać i w pewnym momencie pojawia się przywódca, którego celem staje się powrót na starą Ziemię. W tego lidera, tudzież liderkę, ponieważ możemy wybrać płeć naszego bohatera, wcielimy się my.
Naszym zadaniem będzie odnalezienie drogi na Ziemię oraz dokonanie tytułowego zjednoczenie z nią. Brzmi to dość prosto, jednak w rzeczywistości będziemy musieli przebyć bardzo długą drogą.

Wybieramy doradców
Wybieramy doradców

Gramy!

Początkowo nasi koloniści dysponują wyłącznie prymitywną technologią. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić zaraz po rozpoczęciu rozgrywki, to zatrudnić doradców. Specjalizują się oni w czterech obszarach – budowaniu, pilotowaniu, walce oraz nauce. W każdej z tych dziedzin mamy do wyboru trzech doradców. Obowiązuje tutaj prosta zasada – im lepszy współpracownik, tym wyższe koszty jego zatrudnienia.

Kolonia
Kolonia

Po dobraniu sobie współpracowników, należy przejść do głównej części rozgrywki – rozbudowy kolonii, rozwoju technologii oraz odkrywania kosmosu. Niektóre z odkrytych planet i księżyców okażą się bogate w surowce, inne zaś będą się nadawały do skolonizowania.

Kontynuując rozwój, w pewnym momencie dowiemy się, że nie jesteśmy sami w tym systemie słonecznym i po jakimś czasie natkniemy się na obcych. Niestety nie będziemy się w stanie z nimi porozumieć. Na szczęście nasz naukowiec wpadnie na pomysł uniwersalnego tłumacza, za pomocą którego będziemy w stanie porozumieć się z każdą napotkaną rasą obcych.

Spotkanie z Obcymi
Spotkanie z Obcymi

W miarę upływu czasu będzie się pojawiało coraz więcej wątków fabularnych. Przyjdzie nam odkrywać coraz to nowe technologie, rozbudowywac imperium oraz walczyć z najeźdźcami. Co pewien czas będą się pojawiały sytuacje, który mogą zaowocować konkretnymi rezultatami, zależnymi od decyzji gracza. Może być to zarówno nowa technologia, jak i soujsz z obcymi…

A tak kontrolujemy flotę
A tak kontrolujemy flotę

Czy Reunion to tylko strategia?

Reunion nie daje możliwości automatyzowania takich czynności jak chociażby transportowanie materiałów czy tworzenia kolejek budynków. Wszystko musimy kontrolować ręcznie. I to dosłownie, ponieważ przez wszystko rozumiem nawet takie czynności jak start czy lądowanie naszej floty. Z jednej strony jest to duża zaleta ponieważ zawsze mamy coś do zrobienia i nie ma tu miejsca na żadne przestoje. Z drugiej zaś pewne czynności stają się niestety dość monotonne…

Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym, co  bardzo często skutkuje presją, odczuwaną przez gracza. A Jeżeli zapomnimy o czymś lub zaniedbamy jakimkolwiek element gry , to może się to okazać później bardzo kosztowną pomyłką.

Czas skopać obcym tyłki!
Czas skopać Obcym tyłki!

Reunion to jedna z gier, które bardzo trudno zaklasyfikować do jednego gatunku. Najważniejszym chyba elementem tej produkcji jest wątek ekonomiczno-militarny, polegający na rozbudownie imperium, tworzeniu armii oraz walce. Bardzo ważną rolę odgrywają również prace nad nowymi technologiami, a wszystko w całość spaja wątek przygodowy.
Pod względem oprawy graficznej nie można o Reunion powiedzieć złego słowa. Najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć grze strategicznej, jest oprawa, która zwalnia lub komplikuje rozgrywkę.

Nowa technologia!
Nowa technologia!

Tamas Fodor, który jest jej autorem zasługuje na uznanie, poniważ udało mu się stworzyć nie tylko bardzo czytelną ale i również ładną grafikę. Za muzykę oraz efekty dźwiękowe odpowiada Tamas Kreiner. Dla informacji tych, którym nic nie mówi to nazwisko, jest to człowiek, który w roku 2000 otrzymał nagrodę BAFTA ( British Academy of Film and Television Arts) za scieżkę dźwiękową do gry Imperium Galactica 2. Reunion jest pierwszą grą, nad którą on pracował i która była pierwszym krokiem do jego kariery.

Ekran zarządzania planetą
Ekran zarządzania planetą

Po latach

Mimo, że  od  wydania Reunion minęło już ponad dwadzieścia lat(!!), to moim zdaniem ta gra  wciąż prezentuje się naprawę przyzwoicie. Jest to to bardzo przemyślane połączenie wielu gatunków, które znakomicie sprawdza się w praktyce. Reunion jest to ogromna gra, zapewniająca godziny rozrywki.
Jedną z największych jej zalet jest poziom trudności, ponieważ jest to naprawdę trudna gra, która nie wybacza graczowi głupich pomyłek, nie wspominając nawet o błędach. Gdy już się przywyczaimy do sposobu w jaki toczy się rozgrywka oraz zaznajomimy z pewnymi ogólnymi zasadami, na pewno będzie łatwiej, jednak z całą pewnością ukończenie gry będzie nie lada wyzwaniem.

Reunion ukazał się w 1994 roku na komputery Amiga oraz PC. Za jej stworzenie  odpowiada Amnesty Design, grę wydał zaś Grandslam.

Reunion na komputer PC można pobrać z Abandonii .

Wersję dla Amigi z http://www.oldgames.sk/en/game/reunion/download/4833/ .

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom
guest
4 Komentarze
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Daro
Daro
3 years ago

Jedna z najlepszych gier na Amigę (i nie tylko). Wspaniały klimat, niesamowicie wciągająca. Ile ja nocy przy niej spędziłem! Ah! Piękne czasy.

sierra
sierra
3 years ago

Ciągle jeszcze w nią gram. 🙂
mam tylko problem , bo nie mogę znaleść tego 7 układu słonecznego.
Nie pamiętam co trzeba było zrobić. 🙁

4
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, proszę o komentarz.x
Scroll to Top